Merceditas (Turkish Translation)

Translation by Ozan Bolut

Merceditas: Aşk, Christmas ve Tango’nun Trajik Güzelliği

Merceditas, oldukça ilginç bir kayıt: Orjinali tango olmayan bir tango, aşk’ı henüz hayatta olan bir adam tarafından yazılmış, kurucusuna olan sevgisi bitmemiş bir orkestra tarafından kaydedilmiş, ve Gabriel Garcia Marquez’in “Kolera Günlerinde Aşk”ını anımsatacak derecede efsanevi karşılıksız bir aşk’ın gerçek öyküsünden ilham almış.

Merceditas, orjinalinde bir Arjantin folklorik şarkısı, daha net olursak bir “chamame”, 1940larda Ramon Sixto Rios tarafından yazılıp bestelenmiş. Merceditas’ın gerçek ismi ise, Humboldt, Santa Fe’de yaşayan ve yazarla romantik bir ilişkisi olan fakat 1939’da evlilik teklifini reddeden, Mercedes Strickler Khalov (12/21/1916 – 08/07/2001) isimli bir çiftçi kız. Bu şarkının ilhamı da bahsi geçen gönül yarası. Rios sonunda evlenmiş, fakat kısa bir sure sonra hiç çocukları olmadan dul kalmış, Merceditas ise hiç evlenmemiş. Rios ve Mercedes’in ikisi de yaşlandıktan sonra, yeniden buluşmaları ise on yıllar almış. Rios yeniden evlenme teklif etse de Mercedes yeniden reddetmiş. Teklifi reddetse de Rios 1995 Christmas’ında ölene kadar yakın kontakt halinde kalmışlar. Son hamlesi, ve son Christmas hediyesi olarak, şarkının haklarını ona devretmiş.

Merceditas 84 yaşına kadar yaşamış. Söylentilere göre ise, gerçek aşk’ı reddettiği için Tanrı’nın onu cezalandırdığına inanırmış.

Kayıt
1951’de, tangonun Chopin’i olarak nam salan meşhur tango orkestrası lider ve piyanist, Osmar Maderna, bir uçak kazasında ölür. “La Orchesta Tipica Osmar Maderna” isimli orkestrası ise, onun onuruna isimlerini “Orchesta SIMBOLO Osmar Maderna” olarak değiştirerek, Maderna’nın yakın arkadaşı Aquiles Roggero yönetiminde yollarına devam ederler. Ve 1958 yılında Merceditas’ı kaydeden de bu orkestradır.

Performans
Bu tangoyu ise Ekim 2015’te Budapeşte’de Alexandra, Mik ve Julia ile öyküler ve şarabımızı paylaşırken keşfettim. DJ Kotelnitskaya dansı ve müzik seçimleriyle bana ilham vermek için her zaman doğru yerde olmuştur diye düşünürüm. Merceditas’ı da ilk defa Budapeşte’deki apartmanında bana dinletmişti. Sonra bu güzel şarkı maratonda’da çalındı. Güzel embracelerle kucaklandığım ve kendi kalp yaramı taşıdığım süreçte, bu tangoya aşık oldum. Eve dönmeden evvel, Marika gelecek performansımızda hangi şarkı ile dans etmek istediğimizi sormuştu. 1920’lerin Montreal’inde, Paris Opera Evi’nin Neo Barok mimarinden ilham alarak Le Rialto’da inşa edilen tarihi tiyatro’da sahne alacaktık. Ben de Merceditas’ı önerdim, fakat sahneye koyduğumuz her performans tamamen improvize olduğundan, ANCAK izleyenlerle aramızdaki enerji* iyi olursa, ve belki de bis yapılırsa dans etmemiz gerektiğini, belirttim… ve sonuç:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s